You are here: Home > ciekawe > Nietrzymanie moczu – z tym można żyć!

Nietrzymanie moczu – z tym można żyć!

Nietrzymanie moczu to ciągle dolegliwość uważana za wstydliwą. Chociaż stanowi ona problem wielu kobiet i mężczyzn, mało się o niej mówi, a cierpiący z jej powodu pacjenci nierzadko zatajają ten fakt nawet przed lekarzem. Brak pełnej kontroli nad pęcherzem dotyczy przede wszystkim kobiet i zazwyczaj jest wynikiem zmian zachodzących podczas ciąży i porodu oraz menopauzy.

U panów źródłem problemów są zwykle kłopoty z prostatą. Oczywiście nie są to jedyne przyczyny nietrzymania moczu – dolegliwość ta dokucza również osobom otyłym, chorym na cukrzycę, chorobę Alzheimera i inne schorzenia neurologiczne, a także przyjmującym niektóre leki. Właśnie dlatego warto przełamać swój wstyd i skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby zleci dodatkowe badania pozwalające ustalić przyczynę dolegliwości i znaleźć najbardziej skuteczną metodę jej wyeliminowania.

W przypadku pań zwraca się uwagę na korzyści płynące z regularnego ćwiczenia mięśni Kegla. Wzmocnienie mięśni dna macicy odpowiedzialnych m. in. za kontrolowanie pęcherza pozwala w lekkich przypadkach całkowicie pozbyć się dolegliwości, ale jest też inwestycją na przyszłość, ponieważ w dużej mierze zapobiega nawrotowi tego problemu w późniejszym okresie. Chorzy cierpiący z powodu nietrzymania moczu często wycofują się z życia towarzyskiego, co negatywnie wpływa na ich samopoczucie. Powinni oni sięgnąć po specjalne produkty (http://www.tena.pl/profesjonalisci/) pozwalające im kontynuować normalną aktywność, które skutecznie wchłaniają wilgoć i nieprzyjemny zapach.

Comments are closed.